Súťaže psov
10. 12. 2011

Súťažiť so psom na výstavách je príťažlivá a milá, i keď finančne málokedy návratná záľuba. Pre chovateľa čistokrvného psa je dôležité, aby preukázala kvality svojho zverenca alebo zverenkyne. Pre majiteľa družného bastarda je to menej závažná udalosť a pravdepodobne znamená príjemné popoludnie, ktoré prežije v bezvýznamnej súťaži na miestnej výstave.
Prvá skutočná výstava sa uskutočnila roku 1859 v Newcastle-upon-Tyne a zúčastnili sa na nej iba stavače a setre. Cruft zorganizoval prvú výstavu roku 1886 iba pre teriéry a všeobecná výstava sa konala v Londýne až roku 1891. V USA sa uskutočnila prestížna výstava westministerských psov v New Yorku roku 1877.
V súčasnosti sa na celom svete usporadúva množstvo miestnych, oblastných a národných výstav, organizujú sa prehliadky psej poslušnosti, ako aj súťaže ovčiarskych a poľovných psov.
Typy výstav

Šampionát: výstavné kategórie sa členia podľa veku a handicapu na skupiny šteniat, juniorov, nováčikov, na otvorenú skupinu a na skupinu veteránov. Psy a suky sa posudzujú v každej skupine oddelene. V kategórii príslušného plemena sa určuje najlpeší pes. Víťazný pes a víťazná suka z každého plemena získava súťažný diplom. V ďalšom kole sa víťazi v kategórii plemien posudzujú podľa skupín (poľovné, pracovné, spoločenské psy atď.), určuje sa najlepší pes skupiny a napokon víťazi skupín súťažia o titul šampióna výstavy.
Otvorené výstavy: podobá sa šampionátu, ale je kratšia. Šampión výstavy sa určuje z víťazov v kategórii plemien.
Voľné výstavy: výstavy sa nepridŕžajú presných pravidiel kynologického klubu a sú ideálnym vstupom na súťaže pre začiatočníkov. Organizujú sa podobne ako šampionát.
Klubové výstavy: organizujú ich chovateľské spolky a sú ideálne pre priaznivcov určitého plemena, ako aj pre začiatočníkov.
Výstavná procedúra
Pred výstavou psa dôkladne ošetrite. Nie je dovolené nadbytočne používať kriedu alebo mastenec, ani lak na srsť. Nesmú sa použiť farby, odtiene alebo bielidlá, ktoré by menili sfarbenie srsti. Psovi neslobodno zasahovať do chrupu. To všetko by malo za následok diskvalifikáciu.
Dbajte, aby ste sa na výstavu prihlásili v dostatočnom predstihu. Dostanete účastnícky preukaz, číslo súťažného stanovišťa a určia vám čas predvádzania. Nezabudnite si na výstavu vziať účastnícky preukaz, sponu na pripnutie účastníckeho čísla, výbavu na ošetrovanie, lôžko pre psa a plachtu, misku na pitie, fľašu s vodou (ak ide o niekoľkodňovú súťaž misku na kŕmenie a krmivo), výstavnú reťaz ( na niektorých výstavách sa ňou pripevňuje obojok k súťažnému stanovišťu) a kožené alebo nylonové výstavné vodidlo.
Pri príchode na výstavu si kúpte katalóg a odoberte sa na svoje očíslované stanovište. Umiestnite psa na lôžko a dajte sa mu napiť. Urobíte najlepšie, ak ho nenakŕmite. Skontrolujte si, ako ste zaznamenaný v katalógu. Sledujúc hodinky a účastnícke čísla, ktoré sa zjavujú nad stolom poroty, odhadnite, kedy vás zavolajú.
Vo výstavnom kruhu psa sprevádzate a ovládate. Musí sa naučiť "pokojne" (disciplinovane) klusať, ako aj vydržať v pokojnom, ale pozornom postoji, aby sa prejavili všetky jeho prednosti. Presvedčte sa, či pes stojí na rovnej zemi. Neznervózňujte ho, keď ho posudzujú.
- Neočakávajte, že trofej získate na prvej výstave. Iba skúsenosť vám prinesie úspech.
- Vycvičte psa na to, aby s ním mohla zaobchádzať aj cudzia osoba - porotca to ocení.
- Cvičte so psom poklus rýchlosťou, pri ktorej sa prejavia jeho prednosti.
- Niektoré plemená si pri príprave na výstavu vyžadujú osobitné ošetrenie.

Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.